Przejdź do treści
Fastener Vendor

Strona główna / Materiały

Klasy na rysunku

Materiały, klasy wytrzymałości i gatunki elementów złącznych

Klasa podana na rysunku elementu złącznego wyznacza stal, obróbkę cieplną, bezpieczne powłoki i próby, które partia musi przejść. Te tabele podają wartości minimalne ustalone przez normy, aby rysunek można było sprawdzić przed wysłaniem do wyceny.

Wartości to minima z wymienionej normy dla podanego zakresu rozmiarów. Proszę zawsze projektować według normy i wydania wymaganego przez Państwa klienta.

Stal węglowa i stopowa, ISO 898-1

Pierwsza liczba razy 100 to nominalna wytrzymałość na rozciąganie w MPa. Druga liczba razy 10 to stosunek granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie w procentach. Tak więc 8.8 to nominalnie 800 MPa z granicą plastyczności na poziomie 80 procent tej wartości. Tabela podaje minima, które dla większości klas leżą powyżej wartości nominalnej.

Przesuń tabelę w bok, aby zobaczyć wszystkie kolumny.

KlasaMin. wytrzymałość na rozciąganie RmMin. granica plastyczności lub naprężenie 0.2%Naprężenie graniczne SpTwardośćJak się to osiąga
4.6400 MPa240 MPa225 MPa120 do 220 HVStal niskowęglowa, bez obróbki cieplnej
4.8420 MPa340 MPa310 MPa130 do 220 HVStal niskowęglowa, wytrzymałość z kucia na zimno
5.8520 MPa420 MPa380 MPa160 do 220 HVStal nisko- lub średniowęglowa, umocniona zgniotem
8.8 (d do 16 mm)800 MPa640 MPa580 MPa250 do 320 HVStal średniowęglowa lub borowa, hartowana i odpuszczana
8.8 (d powyżej 16 mm)830 MPa660 MPa600 MPa255 do 335 HVJak wyżej
10.91,040 MPa940 MPa830 MPa320 do 380 HVStal borowa lub stopowa, hartowana i odpuszczana
12.91,220 MPa1,100 MPa970 MPa385 do 435 HVStal stopowa, hartowana i odpuszczana przy ścisłej kontroli

Śruby z łbem sześciokątnym i sześciokarbowym od M5 w górę mają klasę oznaczoną na łbie. Przegląd normy: ISO 898. Co każda klasa oznacza dla projektu połączenia: 8.8, 10.9, 12.9, A2 i A4 wyjaśnione.

Jaki drut idzie do jakiej klasy

Rysunek podaje klasę. Zakład dobiera drut, który ją osiąga przy Państwa średnicy. To typowe wybory, a nie wymagania, a certyfikat materiałowy pokazuje, co faktycznie zastosowano.

Drut do kucia na zimno: 10B21, SCM435 i SWCH omawia kompromisy.

  • Klasy 4.8 i 5.8Niskowęglowy drut do kucia na zimno, taki jak 1018 lub SWCH18A. Bez obróbki cieplnej, więc wytrzymałość wyznaczają gatunek drutu i stopień gniotu przy kuciu.
  • Klasa 8.8Stal średniowęglowa lub borowa, taka jak 1035 lub 10B21, hartowana i odpuszczana. Bor daje hartowność przy dobrej podatności na kucie.
  • Klasa 10.9Stal borowa lub chromowa stopowa, taka jak 10B33 lub SCM435. Większe średnice wymagają więcej dodatków stopowych, aby zahartować na przekroju.
  • Klasa 12.9Stal stopowa chromowo-molibdenowa, taka jak SCM435 lub 4140. Ścisła kontrola pieca, bo granice twardości i odwęglenia są wąskie.

Stal nierdzewna, ISO 3506

Litera i cyfra wskazują grupę stali, liczba po myślniku klasę wytrzymałości. A2 to rodzina 304, A4 to rodzina 316 z molibdenem dla odporności na chlorki. Wytrzymałość pochodzi z umocnienia zgniotem, więc klasy 70 i 80 zwykle ogranicza się do umiarkowanych średnic, a części duże lub obrabiane skrawaniem wracają do klasy 50.

Gatunek i klasaRodzina staliMin. wytrzymałość na rozciąganie RmMin. naprężenie 0.2%Gdzie pasuje
A2-50Typ 304, miękki500 MPa210 MPaCzęści obrabiane lub formowane na gorąco, większe średnice
A2-70Typ 304, umocniony zgniotem700 MPa450 MPaOgólnego zastosowania śruby i wkręty odporne na korozję
A4-70Typ 316, umocniony zgniotem700 MPa450 MPaChlorki, powietrze morskie, zakłady spożywcze i chemiczne
A4-80Typ 316, bardziej umocniony zgniotem800 MPa600 MPaWiększa siła zacisku w tych samych środowiskach

Gwinty ze stali austenitycznej zacierają się pod obciążeniem. Proszę określić smar, powłokę lub różne gatunki śruby i nakrętki tam, gdzie moment montażowy jest wysoki. Gatunki martenzytyczne i utwardzane wydzieleniowo omawia 17-4 PH, 410 i 416 w elementach złącznych.

System calowy i śruby do urządzeń ciśnieniowych

Rysunki północnoamerykańskie i urządzenia ciśnieniowe stosują własne systemy klas. Nie są one zamiennikami jeden do jednego dla klas metrycznych, więc proszę wyceniać według normy podanej na rysunku.

Przesuń tabelę w bok, aby zobaczyć wszystkie kolumny.

Norma i klasaMateriałMin. wytrzymałość na rozciąganieMin. naprężenie graniczne lub plastycznośćTypowe zastosowanie
SAE J429 Grade 2Stal nisko- lub średniowęglowa74 ksi (1/4 do 3/4 in)Naprężenie próbne 55 ksiLekkie śruby calowe
SAE J429 Grade 5Stal średniowęglowa, hartowana i odpuszczana120 ksi (1/4 do 1 in)Naprężenie próbne 85 ksiCalowy odpowiednik klasy 8.8
SAE J429 Grade 8Stal stopowa średniowęglowa, hartowana i odpuszczana150 ksiNaprężenie próbne 120 ksiCalowy odpowiednik klasy 10.9
ASTM A193 B7Stal stopowa Cr-Mo, hartowana i odpuszczana125 ksi (do 2.5 in)Granica plastyczności 105 ksiŚruby dwustronne do kołnierzy i urządzeń ciśnieniowych
ASTM A193 B8 / B8M class 1Stal nierdzewna 304 / 316, przesycona75 ksiGranica plastyczności 30 ksiŚruby do środowisk korozyjnych lub kriogenicznych przy niskim obciążeniu
ASTM A320 L7Stal stopowa Cr-Mo, badana udarowo125 ksi (do 2.5 in)Granica plastyczności 105 ksiŚruby kołnierzowe niskotemperaturowe
ASTM F1554 Gr 36 / 55 / 105Stal węglowa lub stopowa58 / 75 / 125 ksiGranica plastyczności 36 / 55 / 105 ksiŚruby fundamentowe zabetonowane w betonie

Więcej o śrubach dwustronnych A193 B7, B16 i A320 L7 i SAE Grade 5 a Grade 8.

Metale nieżelazne i stopy specjalne

Mosiądz, brąz, aluminium, tytan i stopy niklu wybiera się ze względu na przewodność, masę, korozję lub temperaturę, a nie wytrzymałość w stosunku do kosztu. ISO 8839 określa właściwości mechaniczne śrub i nakrętek z metali nieżelaznych. Większość tych części jest obrabiana skrawaniem, bo wolumeny są mniejsze, a kilka stopów słabo poddaje się kuciu na zimno.

Przesuń tabelę w bok, aby zobaczyć wszystkie kolumny.

MateriałTypowe oznaczeniaTechnologiaDo czegoNa co uważać
Mosiądz automatowyCuZn39Pb3, CW614N, C36000Obróbka skrawaniem lub kucie w gatunkach o niskiej zawartości ołowiuZaciski elektryczne, wkręty dekoracyjne i o niskim obciążeniuNiska wytrzymałość. Na niektórych rynkach limity zawartości ołowiu
Brąz krzemowyC65100, C65500Kucie lub obróbka skrawaniemMocowania morskie i do drewna, osprzęt elektrycznyKoszt za kilogram, ograniczone rozmiary dostępnego wsadu
Aluminium2024-T4, 6061-T6, 7075-T73Kucie (nity, wkręty) lub obróbka skrawaniemZespoły wrażliwe na masę, konstrukcje aluminioweZacieranie i niska siła zacisku. Anodowanie zmienia pasowanie gwintu
TytanGrade 2 (UNS R50400), Grade 5 Ti-6Al-4V (UNS R56400)Obróbka skrawaniem, czasem kucie na ciepłoCzęści w stylu lotniczym, motorsportowe, medyczne i do wody morskiejZacieranie. Wymaga środka przeciwzatarciowego lub powłoki na gwintach
Stopy nikluInconel 718 i 625, Monel 400 i K-500Obróbka skrawaniem lub kucie na gorącoWysoka temperatura, woda morska i środowisko chemiczneDrogi wsad, wolna obróbka, długie terminy dostaw pręta

Poradniki szczegółowe: śruby tytanowe Grade 5, elementy złączne z Inconelu i Monelu i śruby z brązu krzemowego i mosiądzu.

Dobierz nakrętkę do śruby

Nakrętka słabsza od śruby zerwie gwint, zanim śruba ulegnie uplastycznieniu. Proszę podać klasę nakrętki razem ze śrubą i zamawiać je w miarę możliwości u tego samego producenta, aby powłoki i luzy gwintu do siebie pasowały.

  • Śruba klasy 8.8Nakrętka klasy 8 wg ISO 898-2
  • Śruba klasy 10.9Nakrętka klasy 10 wg ISO 898-2
  • Śruba klasy 12.9Nakrętka klasy 12 wg ISO 898-2
  • A2-70 lub A4-70Nakrętka wg ISO 3506-2 z tej samej grupy stali i klasy
  • Śruba dwustronna ASTM A193 B7Nakrętka sześciokątna ciężka ASTM A194 grade 2H

Jak zapisać klasę w RFQ

Proszę podać normę, klasę lub gatunek i zakres rozmiarów, których dotyczy: "ISO 898-1 class 10.9" lub "ASTM A193 B7", a nie "wysokiej wytrzymałości". Proszę dodać potrzebne badania i dokumenty oraz ewentualne wymaganie dotyczące kruchości wodorowej, jeśli część jest powlekana galwanicznie.

Klasa wpływa też na technologię. Klasa 12.9 i tytan zawężają grono zakładów, a część ze stali nierdzewnej klasy 80 powyżej umiarkowanych średnic może wymagać obróbki skrawaniem. Jak wykonuje się każdy etap, jest na stronie o procesach. Badania omawia obciążenie próbne, próba rozciągania z klinem i twardość.

Pytania o materiały

Czy SAE Grade 8 to to samo co klasa 10.9?

Są zbliżone, ale nie takie same. Grade 8 ma minimalną wytrzymałość na rozciąganie 150 ksi (około 1,034 MPa), klasa 10.9 minimum 1,040 MPa, a obciążenia próbne, zakresy twardości i serie gwintów się różnią. Proszę wskazać normę, według której obliczono połączenie.

Dlaczego stal nierdzewna A4-80 nie jest hartowana jak stal 12.9?

Austenitycznych stali nierdzewnych nie można hartować przez hartowanie i odpuszczanie. Klasy 70 i 80 osiągają wytrzymałość przez umocnienie drutu zgniotem, dlatego wyższe klasy są dostępne tylko do umiarkowanych średnic.

Czy mogę zażądać wyższej klasy, niż potrzebuje połączenie?

Można, ale nie jest to za darmo. Klasa 12.9 kosztuje więcej, wymaga ściślejszej obróbki cieplnej i jest bardziej wrażliwa na kruchość wodorową po powłokach galwanicznych. Zawyżanie klasy może uczynić połączenie mniej, a nie bardziej niezawodnym.

Jakie dokumenty potwierdzają klasę?

Certyfikat materiałowy drutu lub pręta (często EN 10204 typ 3.1) oraz wyniki badań mechanicznych gotowych części: rozciąganie lub rozciąganie z klinem, obciążenie próbne i twardość wg ISO 898-1 lub normy calowej. Proszę zażądać ich w RFQ.